Szőlőskei Református Egyházközség

AddThis Social Bookmark Button

Tokajská 206/15
076 31 Viničky
Tel.: +421-(0)56-6373339
Lelkipásztor: Sallai Tibor
Gondnok: Estók László


A szőlőskei református gyülekezet megalakulásának ideje az 1600-as évek elejére tehető. Ekkor épült a mostanitól sokkal kisebb méretű templom is. Ennek a helyére lett építve 1838-ban az új templom, Gonda Péter lelkészi szolgálata idején. Nagyobb átalakítást végeztek az épületen 1893-ban. 1956-ban a nagyobb felújítás idején, egy 300 kg-os harangot is öntetett a gyülekezet az ősi 400 éves kis harang mellé. 1957 június 9-én a megjavított templomot villámcsapás érte. A torony tetőszerkezete kiégett a harangok azonban sértetlenek maradtak. A megsérült tornyot 1958-ban 3 méterrel magasabbra építették, így nyerte el a mai formáját.
1989-ben lett a templom teljes külső vakolata felújítva. 1995-ben a templompadok lettek újakra cserélve a padlózattal együtt. A templom, mely a Gonda Béla utca végén található, klasszicista stílusával és helyzetével szépen beleilleszkedik a Bodrog folyó határmenti szakaszának látképébe.
1838-tól a gyülekezet lelkipásztorai a következők: Gonda Péter (1838), Hajzler Endre(1872-1874), Szépházy Mihály (1874-1879), Kozma Gedeon(1879-1911), Ignéczy Sándor (1912-1914), Sallay Béla (1914-1940), Kádár Zoltán (1941-1945) Katocs Géza (1947-1972).

 

 

www.reformata.sk

  • Több ezer fiatal, 800 gyülekezet, 600 önkéntes, 180 program: a legnagyobb református ifjúsági rendezvényt idén július 25. és 29. között Debrecenben rendezik meg.

  • A Pátria rádióban a 7.05-kor kezdődő műsor fő témája Jézus főpapi imája. Szó lesz a Füleki István gályarab prédikátorról elnevezett emléknapról, valamint a Pozsonyi Egyházmegye Egyházmegye reformációs emlékjeléről.

  • A Szap-Nyáradi Református Egyházközség április első hétvégéjén kétnapos gyülekezeti kiránduláson vett részt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. A kirándulást az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt nyertes pályázat útján valósította meg. A projekt célja a térség reformáció korabeli templomainak megtekintése a Reformáció 500. évfordulójának emlékére.

www.reformatus.hu

  • Tizennegyedik alkalommal rendezték meg a Református Zenei Fesztivált Budapesten. A háromnapos rendezvényre több ezer diák, gyülekezeti csoport és énekkar érkezett a Kárpát-medence minden részéről.

  • Kimondott kimondatlan kérdéseink – Siba-Rohn Hilda, a Budai Református Egyházközség lelkésze gyereknevelésről szóló sorozatának hatodik része.

  • Az Egyházak Világtanácsa (EVT) közleményében felszólította az egyiptomi elnököt, hogy haladéktalan tegyen intézkedéseket a vallási közösségek védelmében.

www.parokia.hu

  • Közösen tettek bizonyságot áldozócsütörtökön este a kunszentmiklósi keresztyén közösségek a település főterén, egy közös istentiszteleten.

  • Kijöttünk Isten szabad ege alá, tudunk az Úrnak és egymásnak örülni – mondta a vértesaljai egyházmegyei családi napon Szabó Ferenc esperes.

  • Ajánló. Petrőczi Éva költészetét, így most legújabb könyvét is négy szóval jellemezhetjük: játékosság, személyesség, műveltség, üzenet.